Bierzmowanie

👉 To drugi z kolei tzw. sakrament inicjacji chrześcijańskiej, po chrzcie, a przed Eucharystią, której inicjacyjny charakter uwidacznia się przede wszystkim w Pierwszej Komunii Świętej. W praktyce jednak bierzmowanie jest udzielane na długo po tejże Pierwszej Komunii. W naszej Archidiecezji, zgodnie z rozporządzeniem abpa Tadeusza Wojdy, bierzmowanie przyjmują uczniowie pierwszej klasy szkoły średniej 🎓

🔔 Na wstępie należy zaznaczyć jasno, że bierzmowanie nie jest konieczne do zbawienia. Mało tego, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, nie jest ono niezbędne do tego, by w przyszłości ważnie zawrzeć małżeństwo 👩‍❤️‍💋‍👨 czy nawet przyjąć święcenia.

🧐 Czy to znaczy, że bierzmowanie to jakiś sakramentalny “kwiatek do kożucha”🌺, wątpliwa i nic nie wnosząca dekoracja duszy ochrzczonego? 🤔 Absolutnie nie! ❌

✅ Aby zrozumieć rolę tego sakramentu, udzielającego człowiekowi siedmiorakiej łaski Ducha Świętego, warto przywołać opisane w Dziejach Apostolskich wydarzenie 📖. Oto apostołowie przybywają do Samarii i pytają tamtejszych chrześcijan, czy przyjęli już Ducha Świętego 🕊. Zdziwieni Samarytanie odpowiadają, że nawet nie słyszeli, że istnieje Duch Święty, zaś oni są “jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa”.

📍 Przypomnijmy – “ochrzczeni”, czyli dosłownie “zanurzeni” 💦 w imieniu Jezusa, w chrześcijaństwie.

Człowiek jedynie “zanurzony” w chrześcijaństwie jest jak pusta w środku, zakręcona butelka 🫗, którą ktoś umieścił choćby i na dnie jakiegoś zbiornika wodnego. Obojętnie jak ów zbiornik jest głęboki, butelka i tak, prędzej czy później, wypłynie na powierzchnię, gdyż jest – przypomnijmy – pusta w środku 🤷‍♀️.

🙏🙏 Bez daru Ducha Świętego człowiek, przy całej swojej dobrej woli, nie jest w stanie za długo wytrwać w głębinach chrześcijaństwa. Chociaż nawet się spowiada, komunikuje, modli, to jednak co rusz wypływa na wierzch, bo na dłuższą metę męczą go przykazania, religijne nakazy i zakazy, które postrzega jedynie zewnętrznie.

Duch Święty zaś – jak uczy dogmatyka – to “Bóg w nas”. Ojciec to Bóg “nad nami”, Syn to “Bóg z nami”, zaś Duch to “Bóg w nas” 🔥🔥.

📣 Sprawia On w człowieku coś szalenie ważnego – wypełnia go wodą chrztu, treścią chrześcijaństwa, od środka, dzięki czemu człowiek nie wypływa już co chwilę na powierzchnię, ale z okazjonalnego gościa, staje się w głębinach wiary stałym mieszkańcem, zaś Prawo Boże, dotąd widziane jako coś narzuconego z zewnątrz, staje się w jego sercu 💟 wewnętrznym imperatywem i potrzebą tegoż serca.

📍 Na tym właśnie, pokrótce mówiąc, polega “dojrzałość chrześcijańska”, której znakiem i źródłem jest bierzmowanie.

⛪️ Szafarzem bierzmowania jest biskup lub upoważniony przez niego prezbiter. Sakramentu tego udziela się przez namaszczenie czoła olejem krzyżma i wypowiedzenie formuły “(imię), przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

✅ Chociaż przy bierzmowaniu można wybrać sobie imię inne, niż to z chrztu, aktualne wytyczne Kościoła zawierają zachętę do trwania przy imieniu chrzcielnym. Bierzmowanie to przecież kolejny etap na tej drodze 🛣, którą zapoczątkował chrzest, nie zaś coś wobec tegoż chrztu obcego czy równoległego.

Ciąg dalszy nastąpi… 🔜🔜🔜