Odkryj pasję Boga!

+JHS

Wielki Post, czas odkrywania pasji Boga.

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.

1J 3, 1-3

Słowo „post” wielu osobom kojarzy się z mediami społecznościowymi. Szczególnie z Facebookiem. To tam ludzie dwoją się i troją, aby stworzyć taki „post”, który zadziwi jak największą ilość osób. Im więcej lajków, serduszek i komentarzy, tym lepiej. Im głośniej o tobie, tym lepiej. Im więcej reakcji internautów, tym lepiej. Zasadniczo chodzi o to, by w jakiś sposób chwalić się sobą i skupiać na sobie uwagę.

Tymczasem Bóg od Środy Popielcowej ponownie zaprasza nas do Wielkiego Postu. Mówi: Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. Dziwne? Na pierwszy rzut oka może tak wyglądać… Wielki Post to czas, kiedy ma nas być MNIEJ. Po co? Po to, by było więcej Boga. Taka postawa w ostateczności prowadzi do tego, że człowiek odzyskuje siły i chęci do życia. Im więcej Ciebie, Boże, tym lepiej…

Nasze parafie zapraszają nas w tym okresie do intensywniejszego życia duchowego – w obecnej sytuacji ONLINE. W ogłoszeniach parafialnych pojawią się zachęty do: drogi krzyżowej, gorzkich żali, adoracji krzyża, wyrzeczeń wielkopostnych i uczestnictwa w rekolekcjach. Te wszystkie propozycje mają charakter pasyjny. Co to oznacza?

Pasja – jak podaje słownik języka polskiego – to wielkie, namiętne przejęcie się czymś; zamiłowanie do czegoś. W potocznym rozumieniu człowiek obdarzony pasją, to ktoś, kto z wielkim zamiłowaniem poświęca się jakiemuś zadaniu. Ma swoje hobby, które pochłania go bez reszty.

Jakie hobby może mieć Bóg? Co może być Jego pasją? Może zaskoczę, ale Bóg jest monotematyczny. Bóg jest miłością. Jego pasją jest okazywanie miłości. Stwórca podczas Wielkiego Postu chce ci przypomnieć, że dzień twoich narodzin, to dzień, w którym On sam zdecydował, że świat nie mógłby istnieć bez ciebie. Fakt, często o tym zapominasz. Myślisz sobie: Jestem jednym z wielu, nic szczególnego. Taka średnia krajowa. Niczym się nie wyróżniam. Pasja Boga mówi, że to wszystko kłamstwo! Tak umiłował świat (Bóg), że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Pasją Boga jest miłość do każdego człowieka. Pasją Boga jest miłość do ciebie. I właśnie po to jest Wielki Post! Masz okazję, aby na nowo odkryć wielką miłość Boga do ciebie. Nabożeństwa pasyjne – także przeżywane za pomocą internetowych transmisji – mają ci w tym pomóc.

Kiedy uczestniczysz w drodze krzyżowej, widzisz cierpienie Jezusa, który z miłości do człowieka wyniszcza siebie. Ta ofiarna miłość jest potwierdzeniem twojej wartości. Bogu zależy na tobie, dlatego Jezus jest w stanie ofiarować samego siebie, aby wykupić cię z niewoli grzechu.

Podczas śpiewu gorzkich żali odkrywasz, jak wiele wycierpiał Jezus – właśnie dla ciebie. To nabożeństwo ma przekonać cię, że Bóg nie oszczędził swojego Syna. W Nim wykrzykuje z czułością: Tak cię kocham!

Na adoracji krzyża możesz wpatrywać się w otwarte ramiona Chrystusa. Jezus w ten sposób utwierdza nas w przeświadczeniu, że prawdziwa miłość  kosztuje. Prawdziwa miłość jest ofiarna. Nie rzuca słów na wiatr, ale potwierdza deklarację konkretnym czynem.

Wyrzeczenia wielkopostne mają na celu umartwienie swojego ego. Jakże często nasze „ja” non stop chce mieć patent na absolutną prawdę. A jak jest w rzeczywistości? Jezus jest PRAWDĄ. To Jego słowa są PRAWDĄ. I tylko w Nim odnajdziesz PRAWDĘ. Gdy umartwiasz swoje „ego”, możesz stwierdzić: To prawda, że nie zawsze mam rację, ale poznałem Kogoś, kto zawsze rację ma i to Jego chcę słuchać.

A rekolekcje wielkopostne? To piękny czas obfity w łaskę. Im większa objętość serca, tym więcej tej łaski zbierzesz. Może warto sprzątnąć? Wiesz… Jest takie miejsce, w którym „duchowe śmieci” przyjmują za darmo. Śmiało! Zrób krok do konfesjonału. Tam czeka na ciebie Miłosierny.

 Co jest pasją Boga? Walka o twoje życie. On namiętnie upomina się o to, aby zająć w nim pierwsze miejsce. Im więcej Boga w tobie, tym lepiej. Zachęcam cię, abyś podczas Wielkiego Postu na nowo odkrył nabożeństwa pasyjne. Jeśli wejdziesz w nie duchowo, to odkryjesz w nich jedyne zamiłowanie Boga. Jesteś cenny, jesteś ważny i to dla ciebie Bóg stał się człowiekiem. Dla ciebie wziął krzyż na swoje barki. Dla ciebie umarł i zmartwychwstał.

          Celem nabożeństw pasyjnych jest odkrycie i przyjęcie na nowo miłości Boga. Ta miłość nigdy nie jest egoistyczna. Każdy, kto prawdziwie doświadcza miłości Boga, pragnie dzielić się nią z innymi. Święty Augustyn powiedział: Miłość porusza się na dwóch nogach. Jedną z nich jest miłość Boga, a drugą miłość do ludzi. Rób wszystko, abyś nie kuśtykał, ale biegnij aż do samego Boga.

          Owocnie przeżyty Wielki Post (w tym roku naprawdę WYJĄTKOWY) sprawia, że nasze serce otwiera się na potrzeby drugiego człowieka. Im więcej w tobie Boga, tym więcej miłości względem innych. Im głębiej wejdziesz w Pasję Jezusa, tym dojrzalej będziesz kochał samego siebie i innych. Powodzenia.